Wilgotnościomierz: co to takiego?

Wilgotnościomierz zwany również higrometrem to narzędzie, które pozwala na kontrolowanie poziomu wilgotności powietrza. Powszechnie wykorzystywane jest zarówno w różnych gałęziach przemysłu, jak i w biznesie. Coraz częściej mamy higrometr również w warunkach domowych.

Dlaczego pomiar wilgotności ma tak duże znaczenie?

Wilgotność powietrza istotnie wpływa na składowanie, a także produkcję rozmaitych materiałów i przedmiotów. Wpływa też na nasze samopoczucie i zdrowie. Niewłaściwy – na ogół zbyt wysoki – poziom wilgotności może skutkować rozwojem pleśni i grzybów. Nie trzeba wówczas długo czekać, aby osoby przebywające w takim pomieszczeniu zaczęły uskarżać się na bóle głowy czy problemy z układem oddechowym. Wilgotnościomierze to urządzenia, które pozwolą kontrolować na bieżąco poziom wilgotności powietrza, a tym samym dają szansę na podjęcie stosownych działań, jeśli pojawia się taka potrzeba.

Rodzaje higrometrów

Obecnie w sprzedaży znajdziemy różne rodzaje higrometrów. Największą popularnością cieszą się wilgotnościomierze włosowe. Ich cechą charakterystyczną jest niezwykle prosty mechanizm. Działanie zostało oparte o właściwości włosa. Kiedy zmienia się wilgotność powietrza, włos zmienia swoją długość. Mechanizm, który znajduje się w wilgotnościomierzu połączony jest z włosem. Kiedy ten zmienia swoją długość, dochodzi do ruchu wskazówki, która pokazuje poziom wilgotności. Takie wilgotnościomierze kosztują niewiele. Niestety, margines błędu w ich przypadku jest dość spory. Trzeba również liczyć się z tym, że precyzja odczytywanej wartości jest dość niewielka.

Zdecydowanie bardziej precyzyjnym urządzeniem jest higrometr elektroniczny. Jego działanie opiera się na specjalnych czujnikach. Dzięki temu następuje regularna aktualizacja odczytu, a granica błędu jest w tym wypadku naprawdę niewielka.

Wilgotnościomierze to przydatne urządzenia, których rola jest ogromna. Przydają się nie tylko w zakładach przemysłowych, ale również w domu. Dzięki nim można kontrolować warunki panujące w pomieszczeniach i w porę reagować.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *